Przedsiębiorcy, dbając o poprawne stosunki z kontrahentami, bardzo często zgadzają się na przesunięcie i wydłużenie terminów spłat. Firmy jednak muszą pamiętać o tym, że to bardzo często powoduje zatory finansowe, które mają ogromny wpływ na działanie danego przedsiębiorstwa. Z pomocą przychodzi faktoring, który jest odpowiedzią na wszelkie problemy z płatnościami oraz sposobem na zachowanie płynności finansowej. Czym jest i jak z niego korzystać? Podpowiadamy.
Czym jest faktoring?
Definicja faktoringu mówi o tym, że jest to usługa świadczona przez faktora,która polega na wykupieniu faktur od klienta, który jest dostawcą towarów bądź wykonawcą danych usług na rzecz swojego kontrahenta. Warto pamiętać o tym, że faktoring jest odpowiedzią na wszelkie zatory płatnicze, ponieważ zapewnia finansowanie bieżącej działalności i poprawia płynność firmy.
Utrzymanie płynności finansowej to priorytet w działalności każdego przedsiębiorcy, ponieważ regularne spływy należności są podstawą dobrze prosperującej firmy. Są potrzebne do tego, aby zachować płynność, ale również móc pozwolić sobie na bieżące wydatki, takie jak np. wypłata wynagrodzeń, czy zakup potrzebnych materiałów produkcyjnych. Często może stanowić to problem, zwłaszcza w momencie, gdy wydłużenie terminu spłat przeciąga się np. do dwóch, czy trzech miesięcy. Z pomocą przychodzi faktoring, który jest odpowiedzią na kredyty kupieckie i wszelkie skutki, które ze sobą ciągną. Faktoring sprawia, że nie musimy obawiać się bankructwa, ponieważ dzięki tej usłudze mamy zapewniony stały dochód.
Jakie zalety niesie ze sobą faktoring i jak działa?
Pierwszą i najważniejszą zaletą faktoringu jest fakt, że zapewnia on płynność finansową każdej firmie, która zdecyduje się na skorzystanie z tego procesu. Ogromną korzyścią korzystania z faktoringu jest zwiększenie egzekwowania należności i dzięki działaniom faktora. W przypadku, gdy dojdzie do uporczywej odmowy płatności, faktor na wniosek przedsiębiorcy ma możliwość wszczęcia windykacji sądowej.
Działanie faktoringu jest bardzo łatwym procesem. Zainteresowany przedsiębiorca zwraca się do firmy, która świadczy usługi faktoringu. Faktor wykupuje od faktoranta jego należności i wypłaca gotówkę dzięki czemu dane przedsiębiorstwo może od razu korzystać ze swoich pieniędzy zaraz po dokonaniu sprzedaży, nie czekając na spłatę należności przez odbiorcę.