Jak zaplanować funkcjonalną kuchnię?

0
167
projekt kuchni

Kuchnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu. Nie tylko w niej gotujemy. Często właśnie w kuchni spożywamy posiłki, odpoczywamy z kubkiem gorącej herbaty czy przyjmujemy gości. Właśnie dlatego aranżacja przestrzeni kuchennych jest bardzo ważna. Jak urządzić kuchnię, aby była nie tylko ładna, ale także funkcjonalna?

Kuchnia – na co zwrócić uwagę?

Podczas planowania kuchni powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim miejsca niezbędne do przechowywania, gotowania i jedzenia. Zastanówmy się również, czy nasza kuchnia będzie pomieszczeniem zamkniętym czy otwartym, połączonym z jadalnią lub salonem.

Projekt kuchni powinien uwzględniać nasze indywidualne gusta i zaspokajać potrzeby mieszkańców. Ważne jest również, aby wygląd pokrywał się z naszą wizją wymarzonej kuchni.

Przystępując do remontu, lub aranżacji kuchni, pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu dłoni i ciała. To i wiele więcej znajdziesz na https://aveon.pl

Trójkąt roboczy w kuchni

Trójkąt roboczy to jedna z najważniejszych zasad planowania powierzchni kuchennych. Obrazuje on ustawienie trzech głównych elementów wyposażenia kuchni: lodówki, zlewozmywaka i płyty kuchennej/piekarnika. Według tej zasady powinny one być oparte na wierzchołkach trójkąta. Skąd taki pomysł?

Trójkąt roboczy w kuchni sprawia, że wszystko, czego potrzebujemy, znajduje się niedaleko siebie. Dzięki temu nie musimy dużo chodzić, co poprawia komfort pracy i znacznie ją przyspiesza.

W dużych kuchniach często występuje więcej trójkątów roboczych. Kuchnia z wyspą jest jednym z takich przykładów.

Ważne jednak, aby ciągi komunikacyjne poszczególnych stref roboczych nie przecinały się wzajemnie.

Jaki blat do kuchni?

Blaty kuchenne stanowią najważniejszą powierzchnię roboczą. Przyjmuje się, że w każdej kuchni blat roboczy powinien mieć łącznie przynajmniej 2 m. Gdzie powinny znajdować się blaty kuchenne? Koło lodówki na zakupy, koło kuchenki na odstawienia garnków, koło zlewu czy zmywarki na naczynia oraz największy kawałek blatu do przygotowywania posiłków.

Z czego blat do kuchni? Materiał na blat kuchenny powinien być dopasowany do kolorystyki ścian i mebli. W kuchni najpopularniejsze są blaty marmurowe, granitowe, drewniane i laminowane.

Jeżeli planujesz montaż blatu samodzielnie, pamiętaj o odpowiedniej ochronie Twojego ciała! Produkty BHP, najlepszej jakości, znajdziesz na https://dystrybutorbhp.pl

Przydatne akcesoria do kuchni

Przy planowaniu aranżacji kuchni, nie możemy zapomnieć o istotnych akcesoriach! Dzięki temu, nasze życie i praca w kuchni, będzie o wiele łatwiejsza i przede wszystkim – przyjemniejsza. Jakie to akcesoria? Podajemy poniżej:

  • Drewniane akcesoria kuchenne – chochelki, młynki, łopatki, tłuczki, deski do krojenia. Prezentują się dobrze w kuchni urządzonej w każdym stylu i, ze względu na surowiec, charakteryzują się trwałością. Co więcej, nie rysują powierzchni naczyń.
  • Chlebak – dzięki niemu pieczywo dłużej zachowa świeżość. Można w nim także przechowywać wypieki oraz wafle ryżowe i pieczywo chrupkie.
  • Obieraki i skrobaczki – można nimi nie tylko obierać ze skóry warzywa i owoce, ale także wykorzystać je do tworzenia makaronu warzywnego, np. z cukinii czy marchewki.
  • Sitka – odgrywają rolę durszlaka i odcedzacza. Można także przetrzeć na nich gotowane pomidory czy jabłka na przetwory takie jak sok pomidorowy oraz mus jabłkowy.
  • Noże kuchenne.
  • Wyciskacze do czosnku – oprócz swojego docelowego zastosowania mogą również pełnić funkcję dziadka do orzechów.
  • Miseczki kuchenne.
  • Organizery na sztućce.
  • Pojemniki na żywność (np. na artykuły sypkie, do mrożenia, do podgrzewania dań w mikrofalówce).
Poprzedni artykułZa co zapłacisz cyfrowymi walutami?
Następny artykułJaki fotel najlepszy do pracy przy komputerze?