Jak zaplanować budżet świąteczny?

0
695
finanse w swieta

Dla wielu okres świąteczny, to najbardziej wyczekiwany czas w roku. Choć święta trwają zaledwie dwa dni, przygotowania do tego wydarzenia zaczynają się już kilka tygodni wcześniej. Pochłonięci świątecznym szaleństwem czasem nie zdajemy sobie sprawy, ile kosztuje nas grudniowe celebrowanie tradycji, często już nie religijnej, a komercyjnej. Jak nie dać się zwariować i zadbać o budżet domowy w okresie bożonarodzeniowym?

Jak w okresie świątecznym wydawać mniej?

Według statystyk, znaczna część wydawanych z racji Bożego Narodzenia pieniędzy przeznaczana jest na prezenty i produkty spożywcze. Większość gospodarzy bierze sobie za punkt honoru, aby suto zastawić stół oraz umilić pobyt gości symbolicznym upominkiem. Podsumowując koszty okresu świątecznego, nie można zapomnieć o tradycyjnych dekoracjach. Dorodna choinka, nowe lampki służące ustrojeniu budynku czy kolejne do kolekcji bombki, podbijają ostateczny koszt grudniowego szaleństwa. Aby nie porwać się zanadto nakręcanymi przez media i firmy cudownymi obrazkami, należy przede wszystkim dokładnie zaplanować świąteczne wydatki.

Planowanie budżetu świątecznego

Żeby wydatki na święta nie zrujnowały naszego grudniowego budżetu, należy rozpocząć przygotowania jak najwcześniej. Można to zrobić już nawet dwa miesiące wcześniej. Nie ulegamy wówczas gorączce, która podbijana jest przez wszechobecne reklamy i sielankowe dekoracje. Podejmujemy bardziej racjonalne decyzje co do prezentów oraz ozdób i przeznaczanych na nie kwot. Co więcej, można łatwiej trafić na okazje w postaci promocji czy coraz bardziej popularnego w Polsce Black Friday.

Jak wydać mniej na świąteczne prezenty?

Jeśli jesteś typem gościa czy gospodarza, który pragnie obdarować wszystkich obecnych na wigilijnej kolacji, doskonale wiesz ile takie drobiazgi potrafią ostatecznie wynieść. Najrozsądniejszym planowaniem budżetu w tej sytuacji, jest rozpisanie listy bliskich, z dopuszczalną kwotą, którą możemy przeznaczyć na jednego członka rodziny. Na podstawie dostępnej sumy i analizy zainteresowań i upodobań obdarowywanego, będziemy w stanie stworzyć dokładną listę prezentów. Najważniejsze, aby się jej dokładnie trzymać! Kupuj tylko rozpisane upominki, a zmieścisz się w ustalonym budżecie.

Czy warto zapożyczać się na święta?

Wcześniejsze organizowanie grudniowych wydatków powinno być rozpoczęte z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. W końcu jak co miesiąc, mamy wówczas stałe zobowiązania w postaci różnego rodzaju opłat. Czasem już po odliczeniu takich kosztów pozostaje niewiele środków, dlatego coraz popularniejszym rozwiązaniem stało się zapożyczanie z myślą o organizacji świąt. Nie powinna być to jednak pochopna decyzja, szczególnie jeśli bierzemy pod uwagę tańsze i szybsze zobowiązania w postaci chwilówek.

Chwilówki – na co uważać?

Pożyczki internetowe są niezaprzeczalnie łatwo dostępne. O ich przyznanie mogą starać się nawet klienci, którzy nie mają szans na wsparcie ze strony banków. W okresie świątecznym należy szczególnie uważać na propozycje takich pożyczek. Ukryte kruczki prawne mogą wprowadzić w spiralę długów. Duża kwota do spłaceni w bardzo krótkim czasie, jest wręcz niemożliwa dla wielu pożyczkobiorców. Firmy udzielające chwilówek proponują wówczas kolejne środki na spłacenie poprzednich, przez co świąteczna gorączka może jeszcze przez wiele miesięcy pozostawić piętno na naszym budżecie domowym.

Poprzedni artykułPotrzebna Ci gotówka? Sprawdź, jakie masz możliwości
Następny artykułNajciekawsze nowoczesne produkty finansowe