l4 w ciazy

Zwolnienie lekarskie w ciąży – jak je uzyskać? Na jakie świadczenia możemy liczyć?

Obecnie wiele mam decyduje się na pracę niemal do momentu narodzin. Jednak ze względu na wynikłe problemy zdrowotne muszą one przejść na zwolnienie lekarskie w trakcie trwania ciąży. W tym czasie są one szczególnie chronione, a także przysługują im odpowiednie świadczenia oraz zasiłki. Kto odpowiada za ich realizację? Na jakie kwoty w tym przypadku można liczyć? 

Zwolnienie lekarskie w czasie ciąży – najważniejsze informacje

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, każda kobieta będąca w ciąży ma prawo do wykorzystania 270 dni zwolnienia lekarskiego. Daje to liczbę pełnych 9 miesięcy ciąży, podczas których mogą istnieć przesłanki o konieczności spędzenia tego czasu poza miejscem pracy ze względu na przeciwwskazania zdrowotne. Są to zarówno choroby związane z ciążą, jak również inne wskazania chorobowe niemające na nie bezpośredniego wpływu. Zwolnienie lekarskie w ciąży może być więc wystawione zarówno przez prowadzącego ginekologa, a także lekarza pierwszego kontaktu. Warto podkreślić, że jeżeli czas trwania choroby przypada na okres ciąży to kobieta zyskuje prawo do 100 % świadczenia chorobowego przez cały 9-miesięczny okres.

Urlop macierzyński – kiedy można go wykorzystać?

Urlop macierzyński zgodnie z przyjętą praktyką obejmuje czas wolny liczony od dnia porodu. Jednak na specjalny wniosek przyszłej mamy może rozpocząć się on zdecydowanie wcześniej, również przed porodem. Zgodnie z zapisami zaświadczenia lekarskiego o planowanym terminie porodu obliczany jest czas trwania urlopu, który można wykorzystać przed porodem, w wymiarze do 6 tygodni przed planowanym terminem zakończenia ciąży.

Wypłaty zasiłku chorobowego – zasady

Wypłaty zasiłku chorobowego odbywają się na takich samych zasadach, jak w przypadku innych świadczeń związanych z chorobą. Kobiety, które nie ukończyły 50 roku życia, przez pierwsze 33 dni zwolnienia otrzymują wypłaty świadczeń chorobowych od pracodawcy. Natomiast od 34 dnia zwolnienia, zasiłek chorobowy wypłacany jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jeśli jednak dany pracodawca zatrudnia więcej niż 20 pracowników, to w dalszym ciągu ciąży na nim konieczność zapłaty świadczeń.

Ile wynosi zasiłek chorobowy w czasie ciąży?

Zgodnie z obowiązującymi zasadami, posiadanie zwolnienia lekarskiego skutkuje wypłatą zasiłku chorobowego lub wynagrodzenia za wykonaną pracę o wartości 80% średniej pensji miesięcznej pracownika. Jednak moment ciąży jest szczególnym przypadkiem, podczas którego kobieta może liczyć na wypłatę 100% średniego miesięcznego wynagrodzenia.

Warto jednak pamiętać o właściwym zidentyfikowaniu choroby i umieszczeniu na zwolnieniu kodu literowego B. Jest to ważna informacja, której brak może skutkować obniżeniem wartości zasiłku do 80%.

Czy pracodawca może rozwiązać umowę w czasie ciąży?

Pracodawcy nie mogą rozwiązywać umów o pracę w trakcie ciąży, jeśli są one zawarte na czas nieokreślony, lub czas określony, ale dłuższy niż termin porodu, oraz w momencie urlopu macierzyńskiego. Jednak przepisy te nie dotyczą umów na zastępstwo, lub zawieranych na okres próbny do jednego miesiąca. Te z kolei jeśli miałyby ulec rozwiązaniu po trzecim miesiącu ciąży, są automatycznie przedłużane, aż do planowanego terminu porodu. Nie należy obawiać się również rozwiązania umowy w trakcie trwania zwolnienia lekarskiego, ponieważ jest ono niezgodne z prawem. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, sprawdź Poradnik Przedsiębiorcy i znajdź wszystkie interesujące Cię informacje w jednym miejscu.

Witam na mojej stronie! Jestem zwariowanym księgowym, bloga prowadzę jako formę podzielnia się z czytelnikami informacjami z zakresu biznesu i księgowości! Jeśli podoba Ci się moja strona będę wdzięczny za pozostawienie komentarza lub like!